Bélgyógyító pitypang szóda
Pitypang, a gyomnövény, amit a világ imád utálni! Nos, nem mindannyian. Néhányan közülünk pontosan tudják, hogy ez a gyomnövény, amely egyesek számára kellemetlen, mások számára életmentő lehet. A gyermekláncfű az egyik legelterjedtebb gyógynövény. Minden egyes virágfej közel 300 szirmot tartalmaz, és ma ezeket a szirmokat fogjuk felhasználni egy finom bélgyógyító szóda elkészítéséhez. A pitypang szóda receptje egyszerű, és talán az eddigi legfinomabb bélgyógyító ital lehet.
Nézzük meg röviden a pitypang történetét és néhány jótékony hatását, mielőtt belevetnénk magunkat a receptbe.
~ A pitypang gyógyászati felhasználásának rövid története
A pitypangnak gazdag története van számos indián nép gyógyászati gyakorlatában, beleértve az irokéz, navahó és cseroki népeket. Ez volt a gyomor-bélrendszeri nehézségek gyógynövénye, ami régóta fennálló hatékonyságáról tanúskodik. A gyermekláncfű történelmi felhasználása bizalmat mutat a gyógyászati képességei iránt, megalapozva egyfajta bizonyosságot minden lehetséges előnye iránt, és erre számos példa van.
A pitypangot Európában, Kínában, Indiában és Oroszországban bőr-, fertőzés-, máj- és emésztési problémák kezelésére használták. Mexikóban a gyógynövények és a mexikói-amerikai hagyományos gyógyászatban a legszélesebb körben használt növények közé tartozik. A kínaiaknál is megőrizte orvosi pompáját. Állításuk szerint emésztési és májproblémák gyógyítására használták. Eközben az arab orvosok a tizedik és tizenegyedik században hasonló célokra. Farmakológiai tulajdonságai mellett a gyermekláncfű világszerte ismert a kultúrákban a biztonsági profiljáról. De nézzünk bele mélyebben abba, hogy a kutatások szerint mire képes ez a kitartó gyógynövény.
~ A gyermekláncfű egészségügyi előnyei
A pitypang növény rengeteg terápiás lehetőséget kínál. Különböző formákban, helyileg és belsőleg egyaránt felhasználható, a szár kivételével minden része ehető. Antioxidánsokban gazdag természetük laboratóriumi vizsgálatokban kimutatták, hogy csökkentik a gyulladást és az ízületi fájdalmat. Azonban, ahogy azt már az előttünk járó generációk is felismerték, a gyermekláncfű legjelentősebb egészségügyi előnyei az emésztőrendszert támogató képességében rejlenek. A pitypang bélgyógyító összetevői támogatják ezt a folyamatot a májtól a bélmikrobiomig.
A gyermekláncfű gyökere különösen a virágokkal együtt inulint tartalmaz, egy prebiotikumot, amely táplálja a bélrendszerünkben lévő jó baktériumokat, támogatva a bélrendszer karbantartását és javulását. Ez a virágzó gyomnövény serkenti a májenzimeket, például a hasnyálmirigy lipázt is, és védi a gyomor-bélrendszert. Hasznos továbbá a szervezet számára a felesleges folyadékok kiürítésében és a vércukorszint fenntartásában. Emellett a gyermekláncfű segíthet az epehólyag méregtelenítésében, miközben fokozza a veseműködést. Ugyanezek a méregtelenítő tulajdonságai segíthetnek a bőrproblémák tisztításában is.
~ Bélgyógyító szóda recept gyermekláncfű virágokkal
Először is gyömbérgyökérből, cukorból és vízből gyömbérbogarat kell készítenünk – a gyömbérbogár “összegyűjti” a vad élesztőket és baktériumokat, amelyek megeszik a cukrot, és hulladék termékként szén-dioxidot bocsátanak ki. Így egy természetesen pezsgő folyadékot hoz létre, amelyből szódát lehet készíteni.
Az elkészítéséhez szükségünk lesz:
– 3 evőkanál reszelt vagy finomra vágott bio gyömbérgyökér
– ½ csésze cukor
– 2 csésze víz
– Plusz: További cukor és gyömbér az etetéshez
Elkészítés:
A gyömbért, a cukrot és a vizet keverjük össze egy kisebb méretű, széles szájú befőttesüvegben, és rázzuk össze, hogy a cukor feloldódjon.
Helyezzünk egy darab sajtvászont vagy kávéfiltert az üvegre, és rögzítsük egy fedőgyűrűvel vagy gumiszalaggal. Keressünk egy meleg helyet, ahol az üveget erjedni hagyjuk.
A következő héten naponta adjunk hozzá egy evőkanál finomra vágott vagy reszelt gyömbért és cukrot, hogy táplálja a gyömbérbogarat. A hét végére élénk aktivitást fogunk látni az üvegben, és lehet, hogy finom élesztőillat is érezhető lesz. Ezek a jelek arra utalnak, hogy az erjedés megfelelően zajlik! Ha egy hét elteltével nem észlelhető buborékosodás, vagy ha a felszínen penészesedés alakul ki, lehet, hogy újra kell kezdeni a folyamatot.
Miután a gyömbérbogár tetején buborékok képződtek, készen áll a házi egészséges szódareceptben való felhasználásra.
Ügyeljünk arra, hogy naponta etessük a gyömbérbogarat, hogy életben tartsuk. Ha egy ideig nem fogjuk használni, akkor nyugodtan tárolhatjuk a hűtőszekrényben, és hetente egyszer megetethetjük.
~ Hogyan készítsünk pitypangszódát?
Szükségünk lesz:
– frissen leszedett és megmosott pitypangfejek vagy gyökerek, ha van.
– 2 csésze víz
– Egy szál borsmenta
– 1/2 csésze gyömbérbogár
Hogyan készítsük el?
Szedjünk annyi szirmot a pitypangfejekről, hogy háromnegyed csészényit megtöltsön.
Forraljunk vizet, öntsük rá a szirmokra, és hagyjuk ázni, amíg teljesen ki nem hűl.
Miután kihűlt, szűrjük át a pitypangszirmokat egy szitán vagy sajtkendőn, és nyomjuk ki belőlük az összes folyadékot.
Adjunk egy bögrébe fél csésze gyömbérkovász, majd a pitypang “tea” felét.
Öntsük ezt a keveréket egy friss pohárba jéggel, és díszítsük friss mentával.
Ezt a pitypangos italt többféleképpen is kipróbálhatjuk. Ha citrusos fröccsöt szeretnénk, próbáljunk meg lime vagy citrom levét és héját hozzáadni.
