GURU NAPJA – Guru Purnima
Július 21.
A Guru Purnimát minden évben Ashadha hónap (június-július) teliholdján ünneplik. A telihold nem véletlen választás az ünnepnapra, mert a Hold a Nap ragyogásának visszatükröződését közvetíti, mivel a guru összeköti Istent és az embert, semmissé téve az emberi tudatlanság sötétségét. A hinduizmusban úgy tartják, hogy ezen a napon kezdte el Vyasa megírni a Védánta-szútrákat – a Védák filozófiáját tartalmazó értekezést.
A spirituális mentorok és követőik Guru Purnima napján imádják Vyasát, puját – a tiszteletadás szertartását – végeznek, és kifejezik hálájukat neki.
A tanulók ajándékokat adnak tanáraiknak, és a lábukhoz borulnak, hogy áldást kapjanak. A tanárok imádatának gyakorlata lehetőséget nyújt arra, hogy áldást kapjanak a lelki útjukra.
A templomokban és ásramokban (bölcsek és remeték lakóhelyei) szentírásolvasással és finomságokkal egybekötött ünnepségeket tartanak.
Ezt a napot alkalmasnak tartják arra, hogy olyan tanítót keressünk, aki segít az utunkon, ha még nincs tanítónk.
Ezen a napon kezdődik a Chaturmasya, az éves szent böjt is. Ebben az időszakban a guru és tanítványai visszavonulnak, és a szent szövegeket tanulmányozzák, filozófiai beszélgetéseket folytatnak.
A Guru-nap mindenekelőtt a tanárok olvasásának és gratulálásának, megajándékozásának és a mentorokra való emlékezésnek kedvező napja. Emellett adományt is adhatsz a spirituális embereknek, különböző mantrákat hallgathatsz és olvashatsz, valamint böjtölhetsz.
Guru Purnimán a Guru iránti hálát mantrával lehet kifejezni:
GURUR BRAHMA
GURUR VISHNU
GURU DEVO MAHESHVARAHA
GURU SAAKSHAT PARA BRAHMA
TASMAI SRI GURAVE NAMAHA
Ez a mantra a Tanítónak van szentelve, mert csak a Guru vagy a Tanító tudja megnyitni az Istenhez vezető utat.
A Vjásza Purnima egy nagyszerű nap a spirituális gyakorlatok – a szádhana – elkezdésére. Ezen a napon Vyasa tiszteletét virágokkal és füstölővel fejezik ki.
A Guru Purnima (vagy a Guru napja vagy Vyasa Purnima Ved Vyasa), az első guru és bölcs tiszteletének napja, aki a híres “Mahabharata”-t írta. Vyasa kiegészítette a szent Védák gyűjteményét, és a hinduizmus 18 szent Puránáját is megírta. Ő volt Dattatreya guruja (tanítója), akit a Mesterek Mesterének tartanak.